Odpowiedzialność właściciela
Posiadanie zwierząt jest dla ich właścicieli nie tylko przyjemnością, ale również ważnym obowiązkiem. Mocno to podkreślamy, ponieważ stosunkowo łatwo jest podjąć decyzję o zakupie czy adopcji psa. Trudniej jest stawić czoła trudom jego wychowania i codziennej opieki. Przede wszystkim wymaga to ze strony ludzi czasu i pewnej dozy cierpliwości.
Psa należy wyprowadzać regularnie na spacer, aby mógł on przede wszystkim załatwić swoje fizjologiczne potrzeby. Oprócz tego spacer to dla niego okazja, aby rozprostować kości i pobyć trochę na świeżym powietrzu. Decyzja o uczynieniu psa częścią naszej rodziny jest poważna i podejmuje się ją na lata. Jeśli trafi do nas młodziutki piesek, to musimy liczyć się z tym, że będzie nam on towarzyszył co najmniej 10 lat.
Jeśli będzie w dobrym zdrowiu i kondycji – nawet kilkanaście. To szmat czasu, a my będziemy musieli zapewnić mu jak najlepsze warunki. Koszty zwi ązane z karmieniem czy opieką weterynaryjną nie są kolosalne, jednak w skali iluś lat mogą się okazać całkiem pokaźne. Wszystko to są kwestie, z którymi musimy się bezwzględnie liczyć.
Pies nie funkcjonuje wyłącznie w obrębie naszego domu. W pewnym sensie stanowi on podmiot w ramach naszej lokalnej społeczności, ale jako zwierzę nie może brać za siebie odpowiedzialności. Ponosi ją zawsze właściciel. Dlatego jeśli pies załatwi swoją potrzebę na ulicy czy osiedlowym trawniku, opiekun musi po nim posprzątać, a przynajmniej takie zachowanie powinno wynikać z jego kultury osobistej.
Tak samo jeśli pies zniszczy czyjeś mienie, to jako właściciele musimy się poczuwać, by pokryć straty.